A konfliktusos viselkedéseink és azok hangolása - DISC alapon
Konfliktushelyzetben mindannyian stresszt élünk meg. Ezt az állapotot a persolog DISC modell a négy viselkedésmód segítségével az ún. személyes énképünk szerint írja le. Ez egy olyan viselkedésmód-mix, amelyet kifejezetten nyomás alatt mutatunk, legkevésbé tudatos és ráadásul a pillanatnyi, választott szerepünktől is alig függ.
A DISC viselkedésmódok relatív erőssége megmutatja, hogy a konfliktus során mely improduktív viselkedéseket fogjuk produkálni egyes viselkedésmódok túlzott, vagy éppen alul használata révén a legerősebbtől a leggyengébb felé haladva lépésről lépésre, a konfliktus eszkalációja során.
Ha például nyomás alatt leginkább Domináns (D) módon reagálunk, akkor a konfliktusban ellenségesek lehetünk a másik féllel, azaz mindenáron hatalomra törekszünk és le szeretnénk őt győzni. Ezt felismerve egy vita hevében dönthetünk úgy, hogy konszenzusra törekszünk, azaz tudatosan figyelembe vesszük a másik nézőpontját és elmozdulunk a közös nevező irányába.
A stresszhelyzetben leginkább Iniciatív (I) módon reagáló emberek gyakran mutathatnak irracionális viselkedést, azaz a tényeket figyelmen kívül hagyva erős érzelmi válaszokat adnak. Amikor ezt felismerik, akkor dönthetnek úgy, hogy önuralmat mutatnak. Megvizsgálják a negatív érzéseiket és azokat kizárva higgadtan a tényekre, érvekre fókuszálnak.
Ha valakire nehéz helyzetekben leginkább Stabil (S) módon viselkednek, annak nem hatékony kivetülése az alárendelődés lehet, amikor követi az erősebbnek vélt személy akaratát, lemondva az autonóm cselekvésről. Erre tudatosodva elindulhat az önállóság irányába, amikor a helyzettől távolságot tartva mérlegeli az egyes lehetséges lépések következményeit és relatív kockázatát.
Végül a Gondos (C) módon cselekvő egyén konfliktusban gyakran alapból elutasít mindent, akár úgy, hogy dacossá válik, érdektelenséget mutat vagy akár nemtetszését fejezi ki. E helyett választhatja a nyitottságra törekvést, amely a másik fél véleményének ítélkezés mentes meghallgatását és tényszerű megvizsgálását jelenti.
Az én saját, személyes énképemben az egyes viselkedésmódok relatív erősorrendje a G.S.I.d. (azaz a Domináns viselkedésmódot stresszben alul használom, a többit pedig mások számára is érzékelhetően). Ezt a DISC modellben a konfliktus lefutás "Z" útvonalának hívjuk.
Amikor még egy nemzetközi vállalat egyik üzleti divíziójának vezetőségi értekezletén meghallottam a "legfrissebb, mindent megváltoztató, forradalmi ötletet" ("once in a life-time opportunity") (amely Párizsból jött), az első reakcióm rendre az elutasítás volt (Gondos improduktív reakciója a változásra, mint konfliktusos helyzetre).
Ha a kollégák túlereje győzött és tovább erőltették az ötletet, akkor egy idő után látványosan feladtam és "jöjjön hát, aminek jönnie kell" alapon elhallgattam (Stabil személy improduktív alárendelődése nyomás alatt).
Amikor még inkább lelkesedtek az ötletért, egy idő után átcsúsztam az Irracionális viselkedésbe, azaz elöntöttek az érzelmek és ezeknek rendre hangot is adtam a társaim legnagyobb megrökönyödésére (Iniciatív viselkedésmód túlérzékenysége).
Aztán végül megbántam az összes ellenállásomat és már csak rettegtem csendben, hogy ez a diskurzus a karrieremre hogyan fog hatni végül? (a Domináns hiányában az ellenséges viselkedés ellentéteként megjelenik a félős magatartás).
Ha ön szeretné megismerni a saját, önre jellemző, konfliktusokban megmutatkozó, "Z" útvonalát és annak alternatív, tudatos és hatékony kezelését, úgy keressen meg. Egy persolog személyiségteszt feldolgozásával erre (és sok más érdekességre) is személyre szabottan kitérhetünk.