A személyes hatékonyság növelése - autonómia

17/09/2024

A sodródás, a "kell hatalma", a "nem tudom" tehetetlensége helyett választhatjuk az autonóm viselkedést. Az általa növekvő személyes hatékonyság egyik pillére az, hogy tudatosan függetlenedjünk a szülői befolyásoktól, másrészt a gyermekkori illúzióinktól. Ezek után pedig elindulhatunk az éber tudatosság, a spontaneitás és a manipuláció-mentes kapcsolódás irányába, melyek az autonómia szintünket mind-mind erősítik.

A VUCA világ kihívásai ott vannak mindannyiunk életében. A mai változékony, bizonytalan, összetett és kétértelmű korban gyakran fogalmazunk meg olyan mondatokat, mely szerint valahogy kell cselekednünk, mert ez világlátásunk alapja, megfelel meggyőződéseinknek, a családtól kapott értékeinknek, szélsőségesebb esetben meg sem állva a "mindig más a hibás" önfelmentő szemléletéig.

Ha a "valamit meg kell tennem" szerkezetű mondatot tesztelésként kicserélem az "úgy döntök, hogy megteszem" mondattal, rögtön a saját megnövekedett felelősségemmel kerülök szembe, amely segít növelni a személyes hatékonyságomat.

A másik ilyen kifogás a "nem tudom azt megtenni" típusú mondat, amely egy külső tényezőt, szereplőket, okot nevez meg a cselekvés-képtelenség okaként. Ha itt kicseréljük a mondat elejét a "nem akarom azt megtenni" kezdetűre, rögtön világosabban látom a saját szerepem és azt, hogy mi a személyes felelősségem egy adott helyzetbe történő ott rekedéssel.

Az éber tudatosság az az állapot, amikor az érzékszerveink jelzéseire nyitottá válunk, azokat értelmezzük és szembe is nézünk a jelekből kibontakozó, számomra fontos üzenettel. Nem csak azt figyelem, amit mond a másik, hanem azt is, hogy miként cselekszik és bennem milyen érzések, akár intuíció jelenik meg.

A személyes hatékonyság központi eleme a spontaneitás, a tudatos választás szabadsága az "itt és most"-ban. Egyfajta rugalmasságot jelent, a talentumaink, illetve azok rendelkezésünkre álló szabad kapacitásai között.

Végül ebben a kontextusban az intimitás azt a képességet jelenti, hogy képes vagyok a másik emberhez kapcsolódni őszintén, manipuláció-mentesen.

Egy olyan ügyfelem esete jut eszembe, aki munkahelyén, a pozíciójában kezdte rosszul érezni magát. Valami más területre, más kihívásokra vágyott. Persze jó darabig megmagyarázta magának, hogy abban a helyzetben benne kell maradnia, mert ugyebár kell a jó fizetés, a pozícióhoz társuló rugalmas munkaidő, a rutin nyújtotta kiszámíthatóság. Mert fizetni kell a nemrég felvett hitelt, mert oda kell érnie az óvodába a gyermekért időben és otthon kell vele maradnia, amikor beteg.

Amikor ezekben a mondatokban a kell-t kicserélte, úgy döntött, hogy neki igenis fontos a jó fizetés és a rugalmas munkaidő. De a rutinszerű munkavégzés nem fontos. A hitelt persze továbbra is fizetni akarta csakúgy, mint odaérni időben az óvodába stb... Tehát a munkáltató maradt, viszont a cégen belüli területváltás került fókuszba.

Összeszedtük ügyfeleim talentumait, ránéztünk értékeire és meggyőződéseire; itt egyes, édesapjától hallott mondatait kihangosította és csendben megvált tőlük. Megkereste feletteseit, őszintén felvállalta igényét és meghallgattatott. Jelenleg az új, kiválasztott területén megvalósuló projektre vár, ahol az új állását is betöltheti majd.

Amennyiben önnek is kellően fáj már egy munkahelyi szituáció és szeretne tudatosan és hatékonyan változtatni, akkor kérem keressen meg.