Az ICF minősítés küszöbén - a coach minősítésről

08/02/2024

2024 februárjában újabb, fontos mérföldkőhöz érkeztem a coaching pályámon. Egy, a budapesti Coach Akadémia által szervezett ún. "alumni" esemény által inspirálva végre eljutottam az ACC minősítés küszöbére. Ez mit jelent? Az Associate Certified Coach minősítést az ICF (International Coach Federation) adja ki olyan pályázóknak, akik megfelelő óraszámú ülést teljesítettek coachként, egyik alternatívaként egy teljes ACTP (Accredited Coach Training Program) szintű képzésen vettek részt és végül letesznek egy Coach Tudásfelmérő vizsgát.

Hogy miért lehet fontos az ACC minősítésnek a megléte egy coach, illetve az ügyfele számára? Ez a minősítés egyfajta szakmai sztenderdet jelent, amely arról tájékoztatja az ügyfelet, hogy a segítő szakember egy nemzetközi minősítésű szakmai képzésben vett részt, követi az ICF Etikai kódexét és a munkáját szigorúan az ICF kompetenciák keretein belül végzi.

A megfelelő kiválasztást segítheti az adott coach szakmai előéletének ismerete is, amelyből sok háttértudást, megélt valós üzleti tapasztalatot használhat inspirációként "a gondolkodást provokáló és kreatív folyamatban, amely segít az ügyfél személyes és szakmai potenciálját maximalizálni" (a coaching definíciója – szabad fordításban).

Én anno egy 165 órás business coach képzésen vettem részt a Coach Akadémián bő másfél évig, sok-sok gyakorlati tapasztalatot szerezve, beadandók sorát teljesítve és egy köztes, valamint egy végső vizsgát is sikeresen abszolválva. Már a képzés ideje alatt több mint 150 órányi, egyéni coaching ülésen gyakoroltam egyrészt belső, vállalati coachként, másrészt ismerősökkel, barátokkal, önként vállalkozókkal – legtöbbször ingyen -, hogy gyűljenek a tapasztalataim a módszerről, az élő és online ülésekről.

Az ún. "pszichológus törvény" tervezetének árnyékában egyébként egyetemi szintű, posztgraduális képzést is végeztem 2021-ben azért, hogy meglelt hivatásomat ne fenyegesse "máról holnapra" az adminisztratív ellehetetlenülés veszélye (ezt a törvényt végül aztán nem élesítették).

A szakmai határtartás egyébként is az egyik legfontosabb etikai kompetenciánk; míg a coaching a jelenre és a jövőre fókuszál, az ügyfélben rejlő potenciál kibontakoztatása a cél, addig a pszichológia tudománya a múlt (és annak jelenre gyakorolt hatásainak) megértésére és azok esetleg szükséges kijavítására helyezi a hangsúlyt. Míg a coach partnerségben az ügyféllel közösen megalkotja a dilemma megoldását, addig a pszichológus általában magyarázatot ad a páciensnek, illetve kezeli.

Szóval pszichológus nem vagyok, csak egy olyan (nagy)vállalati polgár, akivel az elmúlt 30 évben beosztottként és vezetőként is megtörtént talán már mindaz, ami az üzleti élet szakértőjévé teszi, ami felhatalmazza arra, hogy business coachként segítse a hozzá fordulókat.

Végül a csavar a múlt heti sztorimban az, hogy a coach vizsga jelentkezés folyamatában egy kérdésre (sajnos?) igent mondtam: jelesül az ICF egy újfajta felmérő vizsgát tesztel világszerte az önként vállalkozó, angolul jól értő és beszélő jelentkezőkön. Én ezt választottam, így 100, 4 feleletből kiválasztós kérdésre kellett 3 óra alatt megadnom az egy-egy helyes választ.

A kiértékelésre pedig várhatok egészen májusig, amikorra a megfelelő számú tesztvizsga tapasztalatai alapján az ICF szakértői végül meghozzák a döntést, hogy hol húzzák meg a sikeres vizsga ponthatárát… Szóval legjobb esetben utána írhatom ki a nevem után, hogy Bakán András ACC...