Sokszínű csapatok - DISC, mint vezetői eszköz
A DISC viselkedésprofilhoz csapatok fejlesztésekor is bátran nyúlhat a vezető. Egy ilyen projektet mutatok be röviden, gondolatébresztőként.
Egy területi értékesítési csapat és vezetőinek közös fejlesztését, egy hibrid módon (online & offline) megtartott tréninggel indítottuk, ahol a DISC alapjait tisztáztuk a résztvevőkkel. Ezt követően mind a tizenhatan kitöltöttek egy-egy Persolog™ DISC viselkedésprofilt, melyet egyrészt egyénileg, egy-egy órában utána kiértékeltem velük. Ennek elemei:
- Az egyes énképeik (nyilvános, személyes, összetett) közötti különbségek, a négy viselkedésmód szándékos, nyomás alatti használata, illetve a használati mix külső reflexióinak tudatosítása.
- Az esetlegesen túl-, illetve alul használt viselkedésmódok tudatosítása és a változtatásban rejlő előnyök megértése, illetve a fejlesztés technikái.
- A 20 összetett viselkedésmintából rájuk jellemző minta leírásából őket kifejezetten megragadó, illetve legnagyobb ellenkezést kiváltó részleteinek megértése és ezek hátterének a kibontása.
- A fentiekből, mély érzelmi érintettség esetén kibontakozó téma rövid coachingja.
Másrészt – építve a sokéves kereskedelmi és vezetői tapasztalatomra- olyan témákat is átbeszéltem velük, mint:
- A tőlük különböző viselkedésmódú partnerek elvárásai, "nyelvhasználati" sajátosságai és az ezekhez alkalmazkodó hatékony kommunikáció.
- A vezetőkkel, kollégákkal, együttműködő funkciókkal, hatékonyabb kapcsolatok kiépítése.
- Az átellenes póluson található (D-S illetve I-C) viselkedésmódú emberek közötti konfliktusok és azok enyhítési lehetőségei.
- Konkrét, egyedi esetek elemzése révén a megoldási módok kidolgozása.
A beszélgetések befejezése után a vezetők megkapták a képviselői csapat viselkedésminta térképét. Ebből fejlesztési tervet, hatékony értekezleti kommunikációt éppúgy össze lehet rakni, mint az egyes kihívások esetén megválasztani a legkevesebb félreértéssel, konfliktussal járó kapcsolódó akciótervet.
Ráadásul a beszélgetések során összegyűjtöttem egy listát, hogy milyen konkrét nehézségekkel küzd a csapat, mely folyamatokban kell nekik másféle vagy több támogatás. Ezt is megosztottam a vezetőkkel, természetesen szigorúan az etikai határokon belül, a visszajelzéseket anonimizálva olyan módon, hogy a titoktartás véletlenül se sérüljön.
Ha az ön csapata is sokszínű, ha szeretné megérteni a csapatban működő dinamikákat, ha nem érti, hogy egy-egy célzott üzenet miért megy félre akkor kérem keressen meg bátran.