Újratervezés a csapatommal - az átkeretezés, mint vezetői eszköz
Az átkeretezés lényege, hogy egy adott helyen és időben (itt és most) megfigyelt tényeket, dolgokat, érzéseket direkt más szemszögből vizsgálunk meg abból a célból, hogy az új szempontok behozatalával alternatív megoldásokat (vagy egyáltalán megoldást) találjunk egy adott elakadásra, helyzetre.
Az átkeretezés célja sokszor a(z újra) pozicionálás: azaz egy adott dologról kialakult képünk új, gyakran pozitívabb tulajdonságokkal történő felruházása abból a célból, hogy azt elfogadhatóbbá tegyük. Ezzel vezetőként olyan helyzetekben is találkozhatunk, amikor a befolyásolási köreinken kívül álló események, hatások a csapatunkat negatívan, demotiváló módon érintik és nekünk fenn kell tartani a munkamorált, fegyelmet.
A témához kapcsolódóan eszembe jutott, hogy gyermekkorom egyik kedvenc dala volt a "Ha én gazdag lennék" a Hegedűs a háztetőn c. musicalből… Amikor végül láttam színházban is, rögtön megfogott az az alternatív gondolkodásra nyitottság, ahogy Tevje az Úrral alkudozik folyamatosan, például itt: "Te aztán tudod. A szegénység nem szégyen, de nem is dicsőség. Akkora kunszt lenne, hogy ide pöttyentenél egy kis vagyonkát....".
Első versenypiaci munkahelyemen aztán hamar megtanultam a "ha a kérdés úgy merül fel, akkor…" kezdetű választ, amellyel minden esetben az adott helyzetre adott alternatív válaszok számát gyarapítottuk. Nemrég egy tréningen pedig hallottam ennek az alternatíváját, mely szerint egy kérdésre a tapasztalt tanácsadó rutinosan mindig "az attól függ, hogy…" kezdetű választ adja.
Évekkel ezelőtt egy nagyobb csapat partnert vittünk üzleti és inspirációs tanulmányútra több országból egy tengerparti üdülőhelyre. Amikor a helyszínre érkeztünk, megértettük, hogy a magyar delegáció szállodája sajnos nem azt a színvonalat képviselte, mint ahol a többi vendéget elszállásoltuk, ráadásul a bemutatók esténként pont a jobb minőségű helyszínen voltak megtartva.
Amikor ezzel, ott szembesültünk, gyorsan összeült a csapat és vezetőként nekem szegezték a tipikus kérdést: Ez meg hogy lehet? Én nem is próbáltam szépíteni a helyzetet; beismertem, hogy ez bizony kihívás mindannyiunk számára. Osztoztam közös fájdalmunkon, hagytam, hogy a jogos dühük és félelmeik felszínre jöjjenek… Majd megígértem, hogy amikor ezen túl leszünk, otthon a megfelelő fórumokon képviselem majd az észrevételeinket és garanciákat szerzek, hogy ez a (ugyan nem szándékosan, csak "így sikerült") hátrányba kerülés ne ismétlődhessen meg.
Viszont a helyzet ettől nem oldódott meg: egy repülőgépnyi partner, két este múlva (legkésőbb) szembesülni fog a helyzettel. Itt jött az átkeretezés: ha szálláshelyet változtatni nem is tudunk, de megoldásra kell törekednünk. Ezt össze is raktuk: egyrészt másnap reggel a legnagyobb, hangadó partnereinkkel személyesen leültem, bemutattam őszintén a helyzetet; megígértem, hogy ez az utolsó eset. Majd segítségüket kértem, hogy legyenek szívesek a számos pozitívumra koncentrálni és valahogy átsiklani a negatívumok felett – ezáltal támogatni a kis csapatunk erőfeszítéseit.
A másik stratégiát a csapatom maga dobta össze: ez volt a non-stop rendelkezésre állás programja, amikor a tengerparton hordtuk a koktélokat, az esti diszkóban nyitottuk és zártuk a bulit, a napozóban pedig mindenkivel, igény szerint beszélgettünk. A második nap estéjére olyan szinten forrt egybe csapatunk a partnerekkel egy vidám társasággá, hogy bár a jókedvük ugyan kissé letört, amikor meglátták a másik szállodát, de az est végén alig várták, hogy a mi szállodánkban folytassuk a nagy, non-stop partit.
Ez az eset azóta nem ismétlődött meg: ígéretemnek eleget téve fixáltuk szabályként, hogy ekkora rendezvényt csak és kizárólag olyan helyszínre viszünk, ahol a teljes csapat egy szállodában elfér.
Van tehát az a pont, ahol csapatvezetőként nyíltan fel kell vállalni: te hibáztál, vagy akár valaki más hibázott, de mi kerültünk bajba. Engedni kell, hogy a csapat megélje a kapcsolódó érzéseit, szembenézzen a fájdalmával. Utána már a gyógyulást elindítja az átkeretezés: azaz a megoldásra és a kármentésre fókuszálás; a mindig valamilyen formában jelenlévő pozitívumok megélése és a negatívumok lehetőség szerinti tompítása.
Ha neked is segítséget jelentene az átkeretezés vezetőként és szeretnél ebben profi lenni, akkor keress meg.