Meggyőződéseink - a DISC személyiségprofil 3. szintje
A DISC személyiségprofil kiértékelésekor a kitöltő személyiségének mélyebb rétegeihez juthatunk el. Itt és most a stresszhelyzetben mutatott, legkevésbé tudatos, személyes énképből (aktuális self) levezethető, a teszt 3. értelmezési szintjét vesszük górcső alá. Ez egyrészt a gyermekkorban kialakult meggyőződéseinkhez, másrészt a később folyamatosan formálódó, tanult világképünkhöz vezet el, így részben tudatos csak.
A személyes meggyőződéseink megmutatják, hogy kik vagyunk, mit várunk magunktól, a környezetünktől és az életünktől. Időről időre átvizsgáljuk őket és egyes meggyőződéseinket megerősítjük, finom hangoljuk, vagy akár megszabadulunk tőlük.
Meggyőződéseink a szociális tanulási folyamataink végeredményei. Ezek egyrészt a gyermekkorban alakulnak ki, így egy részük nem megfogható, csak a hatásuk érzékelhető. Másik hányadukat már a későbbi tanulási folyamatainkban alakulnak ki, ezeket jól meg tudjuk fogalmazni adott helyzetekben.
A meggyőződéseink adják az ún. "make sense", azaz a belső "van benne valami" típusú viszonyulásainkat az egyes változtatási ötletekhez. Ezek képesek akár a racionális érveket is felülírni! A DISC-modell alapján ez a 4 alap viszonyulás egy folyamathoz, változáshoz, javaslathoz (külső nyomás alatt):
- D: én hozom-e majd a döntéseket?
- I: kapcsolódhatok-e közben emberekhez?
- S: jól definiált részfeladatok végrehajtásában vehetek-e részt ezalatt?
- C: megfelel-e sztenderdeknek, minőségi-e, amit ajánlanak?
A meggyőződéseink alapján ennek megfelelően jut, vagy nem jut energia az egyes változási folyamatainkra. Ha a meggyőződéseink konfliktusban vannak az elvárt viselkedéssel, akkor az energiaáram megáll; az erőfeszítés többszörösen olyan nehéz lesz, depressziósak lehetünk stb.
A meggyőződéseinket nehezebb megváltoztatni, mint pl. a szándékainkat. A folyamata egyébként a következő lehet: megkérdőjelezés, tanulás és meditatív gondolkodás. Ez ugyanis nem más, mint a saját, konstruált világunk részleges átalakítása, újra teremtése.
A személyiségprofil kitöltését követően ügyfelem megismerheti a jellemző viselkedésmódját, illetve viselkedésmintáját. Ezek megbeszélését követően térünk rá a 3. értelmezési szintre.
A persolog által standardizált 24 féle meggyőződésből egy újabb tesztben az ügyfél megvizsgálhatja, hogy melyeket szokta gyakran, vagy nagyon gyakran alkalmazni egy adott környezetben. Ez egy kiindulópont, amely alapján az illető reagálásainak rugalmasságára, illetve kiszámíthatóságára tudunk levonni tanulságot és ő elgondolkodhat, hogy ez mennyire hatékony az adott környezetben.
Végül a 4 viselkedésmódhoz (D,I,S,C) ez úgy kapcsolódik, hogy az egyéni, személyes énkép diagramban mutatott, az egyes viselkedésmódok intenzitásához viselkedésmódonként egy-egy statisztikailag jellemző meggyőződést kapcsoltak a kutatók a 24-es listából. Ezt a 4 meggyőződést egyenként átbeszélve az ügyfél változtatási igényt fogalmazhat meg és ennek lépéseit tudjuk közösen összerakni coachingban.
Például nyomás alatt az erős Dominancia/irányító viselkedésmóddal bíró ügyfél mindenért felelősséget akar vállalni; amely aztán fárasztó lehet hosszú távon és a csapata motivációjára sem hat előnyösen. Ezért elhatározhatja, hogy e-helyett inkább csak irányokat fog meghatározni (új meggyőződése: elegendő egy jól képzett és felkészült csapatnak irányt adni a személyes kontrol és felelősségvállalás helyett).
Vagy mérsékeltebb Iniciatív/befolyásoló viselkedést mutató egyén szerinte jellemzően elegendőnek ítélt nagy beszédek megtartása helyett inkább tudatosan törekedhet mások bevonására és teret adhat egyben másoknak a véleményük kifejtésére.
Amennyiben meggyőződései, vagy esetleg a szándékaival, feszültség háromszögeivel, konfliktus mintázataival, illetve a csapatmunkával kapcsolatos kihívásainak felismerésére, tudatosítására és változásra nyitott, úgy kérem keressen meg. Kitölthet egy személyiségprofilt és segítek a kiértékelésében, valamint a szükséges változások végig vitelében is.