Se éjjelem, se nappalom... - munka / magánélet egyensúlya
A munka és a magánélet határainak elmosódása és az ezzel kapcsolatos személyes dilemmák megerősödése felerősödött az otthoni munkavégzés (home office) térnyerésével. De tömeges megjelenése már korábbra datálható, ugyanis az Y generáció munkába állásával már előtérbe került a fejlődést, a tanulást, a társas kapcsolatokra való igényt egyidejűleg kielégítő munkavégzési formák szükségessége; mellékhatásként pedig előállt a munka és a magánélet egyensúlyának megborulása.
A munka/magánélet egyensúlya azt jelenti, hogy a munkavállalónak van valamilyen mértékű kontrollja afölött, hogy mikor, hol és hogyan dolgozik; így képes egyensúlyban tartani a különböző életterületeket és megfelelő életminőséget kialakítani. Ezzel párhuzamosan azonban nő a munkateher, a munkatempó és az állásvesztés kockázata. A "VUCA world" világában (Volatile - változó/illékony; Uncertain - bizonytalan; Complex - összetett; Ambigous - kétértelmű) folyamatos továbbképzésre, fejlesztésre is szükség van. Ez könnyen elvezethet a munkán kívüli életterek beszűküléséhez. A feszültség a munka kontra család, barátok, egészség, önmegvalósítás viszonylatában jelenik meg.
A feszültség oldásának egyik kulcsa az ügyfél bevonódása a saját munkaideje strukturálásába; a másik pedig a nyugodt, kiegyensúlyozott lelkiállapot, amely egyrészt a szabadidős tevékenységből, másrészt a munkahelyi légkörből fakadhat ("háromlábú szék" modell: Munka-Magánélet-Egészség).
Ehhez kell a közvetlen vezetővel, kollégákkal az őszinte, két-irányú kommunikáció, a tolerancia a munkahelyi légkörben és a felhatalmazás a munkaidő önálló tervezésében. Eljött a rugalmas élettervezés ideje, amely több egyéni választással és ezzel együtt nagyobb egyéni felelősséggel, rizikóval jár együtt.
Fontos megérteni az ügyfél alapértékeit. Ilyen lehet az egyenrangúság, a család szerepe, az élet megélése stb., ezek szisztematikus feltárása segíthet a feszültségek forrásának megértésében és a korrekciók megfogalmazásában.
A munka-magánélet egyensúlya jelen van az életciklusok kulcskérdései mentén (ezek rendre a pályakezdés; karrier vs. gyermek; kis vagy növekvő gyermek nevelésében részvétel vs. munka; az apa jelenléte a gyermek életében ("Üres bölcsőt ringat a Hold"); a karrier újra felpörgetése; az "üresfészek szindróma" kialakulása; "életközepi válság"...).
Ügyfelem egyik coaching ülésünkre egy fájdalmas élménnyel érkezett: gyermeke szembesítette azzal, hogy nem kapja meg a kellő figyelmet mostanában. Ez heves lelkiismeret furdalást idézett elő; kombinálva egy új beosztás minden kezdeti nehézségével, vezetői nyomással: ügyfelem teljes munkahelyi és anyai csődhelyzetben érezte magát.
Együtt számba vettük, hogy milyen értékeket, mintákat kapott gyermekkorában; bevallása szerint édesapja sem tudott ellazulni soha, mindig 100%-on pörgött. Az új vezetői pozíciójával kapcsolatban is ambivalens érzésekkel küzdött; a megtiszteltetésen és a magasabb juttatási szinten túl eltávolodást érzett eredeti szakmájától; a beosztottjainál ki kellett még vívnia a megbecsülésüket, ráadásul főnökei mindig közvetlenül elérhetőek voltak a beosztottjai számára és ez több konfliktusos helyzetet is kialakított.
Számba vettük, hogy az egyes szereplők (belső/saját, családi, társadalmi, kollégák által támasztott, a korszellem stb.) elvárásai milyen összetett rendszert hoztak létre ügyfelem körül. Megnéztük, hogy az elvárás rendszer mely elemeit tette magáévá, illetve melyekkel nem tudott, illetve nem akart egyetérteni. Ezek alapján újra definiáltuk a szakmai és a magánéleti célokat; a kapcsolódó motivációkat megértettük és ezek alapján alternatív akcióterveket készítettünk a "megharcolni/elfogadni/kiszállni" hármas tengelyek mentén.
A munka/magánélet típusú problémák megértéséhez egyik kedvenc eszközöm az ún. Életkerék gyakorlat. Ügyfelemmel rajzoltatok egy kört és 8 körszeletre osztatom fel vele. Ezeknek rendre az Egészség, Párkapcsolat, Jövedelem, Otthon, Anyagi biztonság/tartalék, Barátok, Spiritualitás, Család neveket adjuk és megkérem, hogy az origótól mérve az egyes cikkeken jelölje be egy 1-től 5-ig terjedő skálán, hogy az adott területtel mennyire van megelégedve. Az életkerék kiegyensúlyozottan gördül előre, ha minden körcikk kb. ugyanolyan (vagy csak egy egységben eltérő) osztályzatot kap - vagy legalábbis kevéssé döcög. Viszont azok a cikkelemek, amelyek nagyon kiugró, vagy nagyon elmaradó osztályzatot kapnak, akár meg is akadályozhatják a kerék gurulását: tehát ezekre e területekre kell a kiegyensúlyozott előre haladás érdekében figyelni...