Személyiségprofil - a tudatosodás következő lépése
A persolog DISC tanácsadójaként régebben dolgozom a Viselkedésprofillal, amely jó kiindulópont egy adott szerepben ("fókusz") mutatott viselkedésünk jobb megértéséhez, illetve a kollégáink eltérő viselkedésének magyarázatához és ezek tükrében a mi reakcióink tudatos megváltoztatásához. Amennyiben további válaszokra, mélyebb értelmezésre, megértésre és tudatosodásra vágyik, akkor viszont javaslom a Személyiségprofil kitöltését és közös feldolgozását.
Ügyfeleim egy adott szerepre (pl. pozíció, munkakör) vonatkozó online Viselkedésprofil kitöltésével tűpontos választ kapnak arra, hogy ők melyik viselkedésmódot (D, vagy I, esetleg S illetve C) használják leginkább a 4 közül az adott környezetben, a külső világ számára által megfigyelhető ún. összetett énképük tükrében.
Illetve megtudják azt is, hogy milyen – a 4 viselkedésmód kombinációiból előálló egyedi viselkedésmintával rendelkeznek, a viselkedésmintához kapcsolódó 3-4 értékkel együtt; ez a 2. értelmezési szint. Közben megértik és elmélyítik az egyes viselkedésmódok jellemző viselkedési tulajdonságait, kommunikációs stílusát és az esetleges kihívásait, nehézségeit. Ugyanakkor a viselkedésmintájuk ismeretében tudatosabbak lehetnek az egyes viselkedésmódú kollégáikkal történő interakcióik, illetve különböző munkahelyi szituációik során.
A persolog Magyarország rendkívül felkészült és gyakorlatorientált trénereinek köszönhetően megismerkedtem olyan további, értelmezési szintekkel, amelyek kiindulási alapja a persolog Személyiségprofilja. Ez újabb 5 értelmezési szintet mutat meg az adott egyén viselkedésével kapcsolatban, melyek az értékek-meggyőződések-attitűdök-szándékok-viselkedések ok-okozati útvonalon történő tovább haladásra hívják meg a kitöltőket.
A teszt segítségével az önismereti úton tovább haladva megérkezünk a személyiséghez. Elsőként – a nyomás alatt mutatott viselkedést leíró ún. személyes énkép elemzése révén -, a tudatos határán kialakuló és formálódó meggyőződéseit érti meg ügyfelem a stresszhelyzetben használt viselkedésmódjai súlyozása után. Itt megnyílik a tudatosodás és a változtatás lehetősége az ügyfél által kevésbé hasznos hiedelmek listázása révén - 3. értelmezési szint.
A következő elemzés alapja az adott szerepről, az ügyfél által az adott szerepben hasznosnak tartott viselkedésmód-mixet tükröző ún. nyilvános énkép. Ez hűen tükrözi az ügyfél szándékait, ugyanis statisztikai alapon a megegyező nyilvános énképpel rendelkező tesztalanyok 10 legvalószínűbb szándékának sorrendjét vetjük össze az ügyfél által felállított sorrenddel. Egyrészt a szándékok tudatosítása, másrészt az átlagtól való eltérések elemzése révén az ügyfélben tudatosodnak az adott szereppel kapcsolatos szándékai, illetve azok megváltoztatásával kapcsolatos igényei. Ezeket összeköthetjük a DISC mixünk finomhangolásával, olyan napi feladatok révén, amelyek a kiválasztott viselkedésmód szándékos erősítését, vagy éppen gyengítését szolgálják - 4. értelmezési szint.
Az 5. értelmezési szinten a kifelé hasznosnak gondolt nyilvános énkép és a nyomás alatt mutatott belső, személyes énkép viselkedésmód mixének különbségeiből levezethető belső feszültségekhez érkezünk meg. Felrajzoljuk a feszültség-háromszöget, amelynek csúcsain rendre meggyőződéseink, értékeink és szándékaink állnak. Ezeket összevetve megérkezhetünk a belső feszültségeink gyökereihez, amelyeken coachingban eredményesen dolgozhatunk.
A 6. szinten a konfliktusos helyzetben megjelenő, viselkedésmód alapú veszélyzónáinkban mutatott improduktív viselkedéseinket tudatosítjuk a személyes énképünk révén. Felrajzoljuk az ügyfél ún. Z útvonalát és a személyesen jellemző improduktív viselkedései helyett új, hatékonyabb, a konfliktus élezése helyett a megoldás irányába vezető viselkedésekről beszélgetünk.
Végül a 7. értelmezési szinten visszatérünk az összetett énképhez és az ügyfél által a második szinten megismert viselkedésmintája ismeretében a csapatban mutatott működésére nézünk rá. A csapatmunka során megjelenő személyes céljai és egyéni viselkedése révén tudatosítja saját szerepét, megértheti kollégái működését és így fejlődhet a csapat együttműködése.
Ha szeretné a szélesebb körben ismert DISC profil mélyebb rétegeit megismerni és az önre vonatkozó meggyőződés, szándék leltárt, a feszültség háromszögét, a konfliktusban mutatott veszélyzónáit, illetve a csapatban működését megérteni és ezeken dolgozni, akkor kérem keressen meg.
